Sėklų pradėjimas lauke yra puikus būdas pradėti sodininkystės sezoną. Tai reiškia, kad tai padaryti tinkamu laiku yra labai svarbu. Dėl artėjančio sodinimo sezono jaudulio gali būti sunku laukti, tačiau per anksti pradėjus sėti sėklas gali atsirasti keletas nenumatytų pasekmių. Anot sodininkystės profesionalų, pats tinkamiausias laikas pradėti sėklas lauke ir kodėl neturėtumėte pabandyti per anksti.
Susipažinkite su Ekspertu
- Tammy Sons yra TN Nursery įkūrėjas ir generalinis direktorius.
- Carrie Spoonmore yra „Park Seed“ sodo planavimo programėlės „From Seed to Spoon“ kūrėjas.
Kada turėtumėte pradėti auginti sėklas patalpose?
Tikslus laikas, per kurį sėklos turėtų būti pradėtos sėti patalpose, skiriasi priklausomai nuo regiono, tačiau paprastai turėtumėte siekti, kad sėklos būtų pradėtos sėti likus šešioms ar aštuonioms savaitėms iki paskutinės šalčio datos jūsų vietovėje, sako Tammy Sons, TN Nursery įkūrėjas ir generalinis direktorius.
Nors paskutinė užšalimo data visada yra apytikslė, ji suteikia datą, dėl kurios sodininkams reikia dirbti. Greita „Google“ paieška gali padėti supažindinti jus su jūsų regiono paskutinės šalčio data, kuri skiriasi priklausomai nuo klimato ir USDA atsparumo zonos. Tai reiškia, kad šiltesnio klimato sodininkai gali pradėti sėti anksčiau nei sodininkai šaltesnio klimato kraštuose su ilgesnėmis žiemomis.
Kai kurias sėklas (pavyzdžiui, vėsaus sezono pasėlius, kurie klesti vėsesnėje temperatūroje) reikėtų pradėti auginti patalpose likus vos porai savaičių iki numatomo paskutinio šalčio datos, sako Carrie Spoonmore, programos „From Seed to Spoon“ kūrėja. Taip yra todėl, kad šiuos augalus galima persodinti į lauką, kai tik dirva tampa tinkama, net ir kaip švelnius sodinukus.
Nepaisant to, kai kurios kultūros, tokios kaip morkos, ridikai ir pupelės, geriausiai sekasi sėti tiesiai į sodą, kai tik oficialiai praeina šalnų pavojus, sako Spoonmore’as.
Laimei, jums nereikia įsiminti šios informacijos, kad įsitikintumėte, jog sėklas pradedate tinkamu laiku. Sėklų paketuose yra visa informacija, kurios reikia norint sėkmingai pradėti sėti, įskaitant rekomenduojamą pradžios datą, sėklų sodinimo gylį ir tarpus, rekomenduojamus šviesos ir temperatūros lygius ir kt.
Norite daugiau sodo patarimų? Prisiregistruokite gauti nemokamą sodininkystės informacinį biuletenį, kad gautumėte geriausių auginimo patarimų, trikčių šalinimo ir dar daugiau!
Rizika pradėti sėti per anksti
Taigi, kokia problema pradėjus sėti anksčiau nei rekomenduojama šešių ar aštuonių savaičių trukmė? Problemos kyla tinkamai prižiūrint subrendusius sodinukus patalpose.
„Per anksti pradėjus sėti sėklas, augalai gali išaugti per savo talpyklas arba įsišakniję, priaugti kojomis arba patirti stresą, nes trūksta pakankamai šviesos ar erdvės patalpoje“, – sako Spoonmore’as.
Kai sodinukai tampa kojomis arba patiria stresą, šio proceso neįmanoma pakeisti, todėl daug mažesnė tikimybė, kad jie išgyvens, kai bus perkelti į sodą.
Be to, dėl papildomo laiko patalpoje pats persodinimo procesas gali būti sudėtingesnis, sako Sons. Anksti pradėti augalai gali išaugti per dideli, kol sąlygos lauke nėra saugios, todėl persodinant juos į sodą gali atsirasti persodinimo šokas.
Kad ir kaip būtų sunku laukti, kantrybė yra labai svarbi pradedant sėti, ypač sodininkams šaltame klimate, kur paskutinių šalnų datos yra vėlesnės.
„Jei norite gauti sveikų ir stiprių augalų, svarbu laukti tinkamo sodinimo laiko ir ištirti geriausią sezoną jūsų regionui“, – sako Sons.
Patarimai, kaip pradėti auginti sėklas patalpose
Be tinkamo laiko laukimo, dar keli dalykai gali padėti jūsų sėkloms pradėti gerą pradžią patalpose. Spoonmore siūlo keletą patarimų ir gudrybių, kuriuos ji mėgsta naudoti savo sodinukams prieš persodindama juos į lauką.
Pirmiausia ji rekomenduoja išdygusius sodinukus laistyti apačioje.
„Laistymas iš apačios skatina sodinukus užauginti gilias šaknis, nes jie natūraliai traukiasi prie vandens“, – sako Spoonmore’as.
Laistymas iš apačios taip pat užtikrins, kad nesugadintumėte gležnų daigų jiems išdygus. Galite laistyti sodinukus apačioje, padėdami jų talpyklas ant padėklo ar lėkštutės ir užpildydami vandeniu. Daigai prireikus ištrauks vandenį per savo talpyklos drenažo angas.
Tai reiškia, kad jums niekada nereikės pilti vandens tiesiai ant dirvos, supančios mažytį sodinuką, ir jūsų augalai mažiau nukentės nuo perlaistymo.
Visada stebėkite vandens lygį dėkle arba lėkštėje. Perlaistyti vis tiek galima laistant iš apačios, o permirkusios dirvos nesinori. Jei jūsų sodinukai nesugeria jūsų tiekto vandens, tai greičiausiai reiškia, kad jiems vandens nereikia, todėl galite nusausinti dėklą ir palaukti dieną ar dvi prieš bandydami dar kartą.
Spoonmore taip pat rekomenduoja šalia sodinukų, jiems išdygus, pastatyti nedidelį ventiliatorių. Lengvo vėjo įvedimas į sodinukų augimo aplinką padės sustiprinti jų stiebus ir paruošti juos lauko sąlygoms. Tiesiog įsitikinkite, kad ventiliatoriaus nepastatysite per arti ir nerizikuokite nulaužti gležnus stiebus.