Spalvingos mamos – vienas patikimiausių rudens ženklų. Šie ryškūs raudonos, oranžinės, geltonos ir violetinės spalvos piliakalniai užpildo mūsų priekinius verandus džiaugsmingiausiais rudens žiedais ir akimirksniu atrodo, kad jie nuvyto ir mirė.
Bet ką daryti su tais kažkada linksmais mamyčių puodais, kai jie paruduoja? Jūsų pirmasis instinktas gali būti laikyti juos vienmečiais ir išmesti – taip elgiasi dauguma žmonių. Tačiau yra galimybių, ir jūs galite pabandyti suteikti savo mamoms antrą gyvenimą arba panaudoti jas derlingesniam sodui.
Štai ką galite padaryti su vazonuose auginamomis mamytėmis po žydėjimo, kad jūsų spalvingas rudens sodas nenueitų perniek.
Susipažinkite su Ekspertu
Kimas Zimmermanas yra pagrindinis sodininkas, Rowdy Poppy dizaineris ir gėlių ūkininkas.
Pirmiausia pasirinkite mamas, kurios tarnaus ilgiausiai
Cynthia Shirk / Getty Images
Prieš net galvodami, ką daryti su savo mamomis po to, kai jos pražydo, pagalvokite apie tai, kaip gauti mamas, kurios jums ištvers iki rudens. Ne visos mamos parduotuvėje yra lygios. Neretai įspūdingiausias, spalvingiausias mamyčių vazonas taip pat pirmasis paliks sužydėjusių žiedų kauburėlį.
Vietoj to rinkitės vazoninę mamą, kuri dažniausiai yra lapija, padengta uždarais žiedais. Tai mamos, kurios palepins jus ryškia ir gausia spalvų vitrina praėjus vos kelioms dienoms ar savaitėms po to, kai jas parsivežė namo.
Imagine Saturations/Getty Images
Po to, kai jūsų mamos pražydo, jums lieka didelis vazonas žalumos ir nuvytusios rudos gėlės. Taigi, kas toliau? Štai ką turėtumėte daryti su vazonuose auginamomis mamomis po žydėjimo (turite pasirinkimų!).
Deadhead mamos
Prieš paskelbdami, kad vazonėliuose sodintos mamos baigtos šiam sezonui, pabandykite jas nugriauti. Pašalinę nužydėjusius žiedus, galite paskatinti už jų atsirasti papildomų žiedų. Nupjaukite rudus ir nuvytusius žiedus ir galite pamatyti antrą rudens spalvos antplūdį.
Pasodinkite mamas savo kieme
„Jei norite sumažinti atliekų kiekį, apsvarstykite galimybę pasodinti mamas savo sode, kad jais džiaugtųsi ilgus metus“, – sako Kimas Zimmermanas, sodininkas, „Rowdy Poppy“ vyriausiasis dizaineris ir gėlių augintojas. „Daugelis mamų mėgsta užpildyti ir paskirstyti į bet kurį kambarį.
Jūs iš tikrųjų galite pasodinti mamas į žemę savo sode po to, kai jos pražydo, tačiau priklausomai nuo veislės, jos gali klestėti arba ne. Yra dviejų tipų mamos: gėlininkės ir sodo mamos. Paprastai sodo mamos auginamos kaip daugiamečiai augalai, kuriuos galima pasodinti jūsų kieme pavasarį arba rudenį. Kol jie yra žemėje prieš pirmąsias žiemos šalnas, jie turėtų turėti pakankamai laiko įsitvirtinti ir įsišaknyti.
Jei pasodinsite gėlininkes mamas, jos gali pabandykite išgyventi žiemą esant švelnesniam klimatui, tačiau galite kovoti į kalną. Kad jie būtų gerai matomi, įsitikinkite, kad jie yra pasodinti toje jūsų kiemo vietoje, kurioje išliks šiltesnė, gerokai apkarpykite juos ir uždenkite žemę mulčiu, kad apsaugotumėte.
Įneškite juos į vidų
Gėlininkės vazonuose auginamos kaip vienmečiai augalai, nebent jas peržiemojate viduje.
Jie neklestės ištisus metus, bet jei įnešite juos į patalpą, kad nesušaltų, jie galės sugrįžti ir kitais metais vėl žydėti.
Nugenėkite juos iki trijų colių aukščio, tada laikykite tamsioje, vėsioje patalpoje. Neleiskite šaknims užšalti ir laistykite jas pakankamai dažnai, kad šaknys būtų drėgnos.
„Laikykite jį ten, kur jis visiškai neišdžiūtų ir išliks šiek tiek apsaugotas, apsvarstykite galimybę ant viršaus uždėti mulčio ir apvynioti audeklu, kad gautumėte papildomos izoliacijos“, – sako Zimmermanas.
Tada, kai pavasarį atšils orai ir prasiskverbia paskutinės šalnos, išveskite mamas į lauką, kad jos pasiruoštų antram žydėjimui.
Pridėkite mamas į komposto krūvą
Jūsų mirštančios mamos gali turėti antrą gyvenimą jūsų komposto krūvoje. Kai jūsų mamos baigs žydėti, sumeskite jas su kompostu. Jiems suirti, suirti ir virsti kompostu, kurį vėliau galėsite panaudoti kieme mulčiuoti, prireiks maždaug trijų mėnesių.
„Dauguma žmonių mėgsta tiesiog kompostuoti augalą ir kasmet įsigyti naują“, – sako Zimmermanas. „Prieš įmesdami juos, būtinai pašalinkite visas plastikines etiketes ar tinklelį.
Išmeskite juos ir nesijaudinkite
Jei nesiruošiate prižiūrėti savo mamyčių per žiemą, kasti duobės joms pasodinti kieme ir neturite komposto krūvos, per daug dėl to nesijaudinkite. Daugelis sodininkų perka savo mamas, norėdami pasimėgauti jomis sezoną, o paskui paleisti.
Mėgaukitės žydėjimu tol, kol jie tęsiasi, laikykite juos lauke šiek tiek ilgiau, jei jums patinka žaluma ant verandos, tada, kai pirmą kartą užšals ir sustings, išmeskite juos kartu su kiemo atliekomis.