Ruduo reiškia gobtuvus, krentančius lapus ir viską, kas yra moliūgas. Tačiau blogiausia moliūgų rūšis, su kuria galite susidurti, yra pūvantis arba supuvęs moliūgas, nesvarbu, ar jis išraižytas, ar ne.
Sužinokite, kaip pratęsti savo moliūgo gyvenimą, pastebėkite, kaip atpažinti, ar moliūgas nesupuvęs, arba ką daryti, jei pavėlavote ir turite supuvusį moliūgą ant rankų.
Norite daugiau sodo patarimų? Prisiregistruokite gauti nemokamą sodininkystės informacinį biuletenį, kad gautumėte geriausiai augančių patarimų, trikčių šalinimo ir dar daugiau!
Kaip sustabdyti moliūgų puvimą
Jei neinvestuosite į plastikinius moliūgus, galiausiai jūsų moliūgai supūs. Yra keletas būdų, kaip to išvengti, tačiau gali prireikti šiek tiek papildomo darbo arba šiek tiek paaukoti, kad taip neatsitiktų.
Didžiausias dalykas, kurį galite padaryti, kad sustabdytumėte moliūgo puvimą, yra jo nedrožti, o tai dažnai nėra idealu. Jei tikrai norite, kad raižytas moliūgas tarnautų, vadovaukitės šiais naudingais patarimais.
- Išvalykite. Moliūgo vidaus valymas turės didžiausią įtaką (neskaitant jo nedrožimo) tam, kiek laiko jūsų moliūgas išsilaikys prieš supuvus. Šaukštu būtinai išvalykite visas žarnas, sėklas ir minkštimą ir nubraukite, kol suminkštės. Tada praskiesto baliklio ir vandens mišiniu gerai išskalaukite moliūgo vidų ir visiškai išdžiovinkite.
- Laikykite vėsiai. Kai negąsdinate kaimynų savo siaubingu moliūgu, padėkite jį į vėsią vietą, pavyzdžiui, nešildomą rūsį ar garažą, o dar geriau, jei turite vietos, įdėkite į savo šaldytuvą.
- Užpūskite žvakę. Visi žinome, kad mirganti liepsna atrodo vėsi, tačiau ji karšta, o ta šilta aplinka pagreitina puvimo procesą, sukurdama svetingą aplinką grybeliams ir bakterijoms. Jis taip pat išdžiovina moliūgą iš vidaus, todėl jis susitraukia. Vietoj to apsvarstykite galimybę naudoti baterijomis maitinamą LED mirgančią arbatos lemputę.
- Laikykite drėgną. Kiekvieną dieną purškite jį viduje ir išorėje 10 dalių vandens ir 1 dalies baliklio tirpalu. Jis išlaikys jūsų moliūgą drėgną ir nužudys viską, kas gali sukelti jo puvimą.
- Apdorokite vidų. Nupjautus kraštus sutepkite vazelinu. Tai užsandarins kraštus ir sukurs drėgmės barjerą.
- Laikykite viršuje. Taip jūsų moliūgas ilgiau išliks šviežias (jei apdorosite ir nupjautus raižinio kraštus). Tai darykite tik tuo atveju, jei viduje naudojate LED lemputę; niekada nedėkite viršaus, jei naudojate gyvą liepsną.
- WD-40. WD-40 naudojamas milijonas kartų, ir tai yra dar vienas. Apipurškus raižyto moliūgo išorę WD-40, moliūgas ilgą laiką nesupūs. Jis užsandarina drėgmę, veikia kaip barjeras nuo patogenų, sukeliančių puvimą, ir padeda atsispirti užšalimui. WD-40 yra labai degus ir neturėtų būti naudojamas, jei ketinate įdėti žvakę į moliūgą.
Kaip sužinoti, ar moliūgas supuvo
Lengviausias būdas sužinoti, ar moliūgas supuvęs, yra minkštas, bet dažniausiai tai yra paskutinis įspėjamasis ženklas. Prieš tai galite pastebėti nuotėkį moliūgo apačioje. Šioje srityje gali pradėti vystytis pelėsis ar miltligė, kurią nesunku nepastebėti, nes ji yra apačioje.
5 dalykai, kuriuos reikia padaryti su supuvusiu moliūgu
Užuot išmetę supuvusį moliūgą, apsvarstykite galimybę jį kompostuoti, išsaugoti sėklas arba, be kita ko, duoti paukščiams. Štai penki dalykai, kuriuos galite padaryti su supuvusiu moliūgu.
- Išsaugokite sėklas. Nors moliūgo minkštimas gali būti šiek tiek pasenęs, sėklos gali būti išgelbėtos. Jei sėklos nėra pakitusios spalvos ir supuvusios, jos turėtų būti gerai. Išskobkite vidų ir sudėkite sėklas į koštuvą, kad nuplautumėte nuo jų susidariusias moliūgų dėmes. Sėklas paskleiskite ant kepimo skardos, kad išdžiūtų, ir naudokite jas sodinimui arba valgymui.
- Pamaitinkite kai kuriuos alkanus gyvūnus. Gali atrodyti keista, kad kas nors gali norėti pūvančio moliūgo, tačiau ūkininkai, gamtos centrai, 4H programos ar zoologijos sodai dažnai paima moliūgus kaip aukas, kad galėtų padovanoti savo gyvūnams rudens mėnesiais. Paskambinkite vietinėms institucijoms.
- Duok juos paukščiams. Niekas nepadarys jūsų vietinės laukinės gamtos laimingesnio nei moliūgo palikimas. Jei turite kambarį, padėkite moliūgą nakčiai į šaldiklį, tada perpjaukite per pusę ir užpildykite paukščių sėklomis. Pradžiuginsite savo vietinius paukščius ir suteiksite savo vietovės laukinei gamtai kuo papenėti prieš žiemą. Užšaldžius, jis tarnaus ilgiau, kol gyvūnai vaišinsis.
- Stebėkite, kaip auga. Kam pirkti moliūgus skaptuoti, kai galite užsiauginti patys? Savo kieme suraskite nedidelį žemės lopinėlį ir išvalykite jį, kad sukurtumėte moliūgo lopą. Kai išvalysite maždaug 4 x 4 pėdų kvadratinių pėdų erdvę, iškaskite pakankamai gilią duobę savo moliūgui ir užkaskite.
- Atiduokite bendruomenės sodui. Vietos bendruomenės sodas ar sodininkų klubas gali susidomėti jūsų pūvančiu moliūgu. Jie gali norėti jį kompostuoti arba gauti sėklų.