Mimozos, taip pat žinomos kaip persų šilko medžiai, yra greitai augantys medžiai, kuriuos reikia reguliariai genėti. Kvapiais, pūliai rausvais žiedais nuo balandžio iki liepos mėn. ir plunksniškais, paparčius primenančiais žalumynais šis mažas ir vidutinis lapuočių medis traukia akį, o tai paaiškina, kodėl jis dažnai sodinamas daugelyje Jungtinių Valstijų vietų, kur žiemoja. palyginti lengvas (USDA 6-9 zona).
Atminkite, kad mimozos medis yra invazinis daugelyje vietų, o genėjimas kontroliuoja tik jo aktyvų čiulpimą ir vainiko augimą, bet ne jo plitimą per daugybę sėklų. Daugelis sodininkų apgailestauja, kad pasodino medį, o bandydami jo atsikratyti, dažnai atranda, kad jį nužudyti reikia daug kartų.
Įspėjimas
Mimozos medis (Albizija julibrisinas) yra laikomas invazine keliose šilto klimato valstijose, įskaitant Kaliforniją, Teksasą ir Floridą. Sėklos plačiai pasklinda vėjo, vandens ar laukinės gamtos ir išlieka gyvybingos daugelį metų. Be to, kad sėklos yra invazinės, jose yra neurotoksino, kuris nurijus yra toksiškas gyvuliams ir šunims.
Kada genėti mimozų medžius
Genėjimas, norint suformuoti medį, turėtų būti atliekamas rudenį arba žiemą jo ramybės laikotarpiu. Nudžiūvusias ar pažeistas šakas galima šalinti bet kuriuo metų laiku.
Mimozos auga su vienu centriniu kamienu arba keliais mažesniais kamienais. Iš anksto nuspręskite, kaip norite, kad jūsų mimoza augtų, ir atitinkamai genėkite jauną medį.
Mimozos lajos genėjimas, siekiant išlaikyti formą, paprastai pradedamas medžiui sulaukus maždaug trejų metų.
LITTLE DINOSAUR / Getty Images
Norite daugiau sodo patarimų? Prisiregistruokite gauti nemokamą sodininkystės informacinį biuletenį, kad gautumėte geriausiai augančių patarimų, trikčių šalinimo ir dar daugiau!
Kaip genėti mimozų medžius
Genėjimo tikslas – išlaikyti jo augimo įprotį (vienkamienis ar kelių kamienų medis) ir išlaikyti jo natūralios formos ir kompaktiško dydžio lają.
- Norėdami genėti mimozos medį, naudokite švarias, aštrias skutiklius ir genėjimus, sterilizuotus viena dalimi chloro baliklio ir devyniomis dalimis vandens arba alkoholio.
- Pašalinkite visas negyvas ar pažeistas šakas ir visas sukryžiuotas šakas, kurios gali trintis viena į kitą. Tai galima padaryti bet kuriuo metu, kai juos pastebėsite.
- Ramybės laikotarpiu nuo rudens iki žiemos pabaigos pašalinkite nuo medžio pagrindo augančius atžalą.
- Pašalinkite visus ūglius, kylančius iš apatinio kamieno trečdalio, arba visus ūglius žemiau galvos lygio. Kai medis subręsta, medžio vainikas turėtų prasidėti aukščiau galvos lygio.
- Nugenėkite medžio viršūnę iki plokščios formos, tada nugenėkite kiekvieną šaką iki penkių ar šešių pumpurų. Apribokite genėjimą iki ne daugiau kaip trečdalio vainiko augimo.
Jei mimozos medį genėjote per stipriai arba netinkamu metų laiku, nesijaudinkite – medis yra itin atsparus ir beveik garantuotai atsigaus.
Netgi iki žemės nupjauti mimozos medžiai atžels, labai nuliūdindami namų sodininkus, kurie norėjo atsikratyti mimozos medžio savo kieme.
Alona Gryadovaya / Getty Images
Kaip genėti Dealbata akaciją
Be to Albizija julibrisinas, taip pat yra paplitęs mimozos medis Jungtinėse Valstijose Acacia dealbatamimozos medis, kuris taip pat priklauso žirnių šeimai, dar vienai rūšiai. Kiti medžio pavadinimai yra floristų mimoza, sidabrinė vata ir mėlyna vatė. Tai krūmas arba mažas medis, kilęs iš pietryčių Australijos ir potencialiai invazinis augalas Jungtinėse Valstijose.
Genėjimas iš Acacia dealbata šiek tiek skiriasi nuo Albizija julibrisinas. Ši mimoza žydi aukso geltonais žiedais žiemos pabaigoje, o genėti reikėtų pavasarį po žydėjimo, kai nebėra šalnų pavojaus.
Genėkite medį, kad išlaikytumėte natūralų skėčio formos vainiką, ir pašalinkite visas per ilgas ar nepaklusnias šakas. Galioja ta pati taisyklė – niekada nepašalinti daugiau nei trečdalio ataugų.
DUK
-
Mimozos yra trumpaamžiai medžiai, kurių vidutinė gyvenimo trukmė yra 30 metų.
-
Taip, už gimtosios paplitimo arealo Viduriniuose Rytuose ir Azijoje mimozų medžiai laikomi blogai augti. Jie yra invaziniai daugelyje šalių, įskaitant JAV. Kaip ir daugumos greitai augančių medžių, jų mediena yra trapi, o šakos lengvai lūžta, todėl kyla pavojus.
-
Taip, mimozos laikomos netvarkingais medžiais. Jie užteršia žemę nužydėjusiais žiedais ir sėklų ankštimis, todėl reikia daug išvalyti.